"Dzieci wiedzą, że mają swoje prawa. Dowiadują się o tym w przedszkolu i w szkole. Jak je rozumieją? Czy dostrzegają, że prawa mogą być przywilejami, albo że mogą wiązać się z obowiązkami?
W rozmowach z dziećmi o ich prawach pomaga ta książka. W dynamicznych, a czasami także dowcipnych tekstach przedstawia konkretne, bliskie najmłodszym sytuacje. Z łatwością dają się one wykorzystać do pogłębionej refleksji na temat praw dziecka.
Dwunastu autorów napisało 12 opowiadań, które opisują kluczowe prawa dzieci. Jest tu prawo do odpoczynku, do wyrażania poglądów i emocji, równouprawnienie, prawo do opieki lekarskiej - i wiele innych. Tematy łatwe i mniej łatwe. Przyjemne i mniej przyjemne.
Oto książka, która z jednej strony intryguje i bawi dzieci, a z drugiej wspiera wychowawczy trud rodziców i nauczycieli.
Czytajmy ją dzieciom. Zachęcajmy do samodzielnego czytania.
Niech małe dzieci wyrosną na prawe, świadome swoich praw i odpowiedzialnie z nich korzystające duże dzieciaki.
Ważne prawa:
Prawo do równouprawnienia
Prawo dziecka do utrzymywania kontaktu z rodzicami
Prawo do wyrażania swoich poglądów, opinii i emocji
Prawo do prywatności
Prawo do informacji
Prawo do tego, że nikt nie ma prawa ci zagrażać
Prawo do adopcji
Prawo do opieki lekarskiej
Prawo do właściwych warunków i godnego życia
Prawo do nauki
Prawo do odpoczynku
Prawo do ochrony przed wyzyskiem
Znakomici autorzy: Anna Onichimowska, Eliza Piotrowska, Joanna Krzyżanek, Anna Sójka, Maria Ewa Letki, Liliana Fabisińska, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Agnieszka Stelmaszyk, Renata Piątkowska, Maria Szarf, Zofia Stanecka, Marcin Pałasz napisali niebanalną, bez nadęcia i patosu, niezwykle ciepłą książkę dla dzieci o ich prawach.
Wszystkie prawa napisane są w formie urokliwych historyjek opatrzone pełnymi detali kolorowymi ilustracjami.
To doskonała pomoc dla rodziców, nauczycieli, którzy na co dzień spotykają się z mnóstwem pytań swoich podopiecznych o ich prawa. Czasami dzięki zabawnej opowieści trudne sprawy stają się proste i zrozumiałe."