• Króka historia filozofii współczesnej

Autor opracowanie zbiorowe
Data wydania 2023-10-18
Format 17,5x24,5
Oprawa twarda
Stron 550
Wydawca Stentor
Wydanie 1
97.50
szt. Do przechowalni
Program lojalnościowy dostępny jest tylko dla zalogowanych klientów.
Wysyłka w ciągu 24 - 48 godzin
Cena przesyłki 12
Odbiór osobisty 0
Paczkomaty InPost 12
Kurier DPD 17
Kurier DPD(Pobranie) 19
Dostępność 50 szt.
ISBN 978-83-63462-87-1
EAN 9788363462871

Mimo ponad 600 stron objętości to naprawdę najkrótsza historia filozofii współczesnej.
Ma aż czterech autorów, bo trudno dziś być specjalistą od wszystkiego. Najważniejszym autorem najpoważniejszej części książki jest prof. Tadeusz Gadacz, uczeń prof. Józefa Tischnera i kontynuator jego myśli. Tadeusz Gadacz rozpoczyna opowieść o filozofii współczesnej od myśli Friedricha Nietzschego, który najsilniej wpłynął na filozofię XX wieku, a który zmarł, jak wiadomo, w 1900 roku. Inne kierunki, które dominowały po śmierci Nietzschego, takie jak filozofia życia, egzystencji i fenomenologia, również powstawały na przełomie wieków XIX i XX. Tadeusz Gadacz pisze także o neokantyzmie, pragmatyzmie, neoidealizmie, drodze myślowej Martina Heideggera i Hanny Arendt hermeneutyce, filozofii ducha, dialogu, personalizmie, filozofii chrześcijańskiej, marksizmie i neomarksizmie, na koniec o szkole frankfurckiej.

Część poświęconą psychoanalizie, postmodernizmowi, strukturalizmowi i poststrukturalizmowi opracował wybitny specjalista z tej dziedziny, prof. Paweł Dybel.

O filozofii analitycznej, logicznej i matematycznej, w barwnej narracji opowiedział prof. Wojciech Sady, który prowadzi w przestrzeni radiowej i internetowej pasjonujące audycje popularyzujące ten rodzaj filozofii, gromadząc przed komputerami tysiące fanów jego opowieści.

I na koniec prof. Magdalena Środa, znana wszystkim polityczka i feministka, ale przede wszystkim etyczka i znawczyni sekretów feminizmu, pisze o tym ostatnim. Dzięki temu dochodzimy w "Krótkiej historii filozofii współczesnej" do czasów nam obecnych.

 

Warto podkreślić dwa aspekty tej książki. Po pierwsze nasze kompendium obejmuje całość najważniejszej dla XX i XXI wieku filozoficznej refleksji Zachodu i jej wpływu na kulturę naszej części świata. Po drugie, spełnia wszystkie warunki popularyzacji trudnej wiedzy, z założenia elitarnej, udostępniając w ten sposób trudne treści czytelnikom tą wiedzą zainteresowanym, poczynając od uczniów szkół średnich, które prowadzą kursy filozofii.

 

I na koniec - jest to dziś jedyna na świecie synteza filozofii XX i XXI wieku, zaś dorobek i autorytet wszystkich jej autorów gwarantuje nie tylko jakość, ale i dostępność wszystkich jej treści.

 

Spis treści:

Tadeusz Gadacz

 1. Filozofia życia
  III. Neokantyzm
  IV. Filozofia egzystencji
  V. Pragmatyzm
  VI. Neoidealizm
  VII. Fenomenologia
  VIII.Droga myślowaMartina Heideggera (1889-1976)
  IX. Hannah Arendt, myślicielka osobna (1906-1975)
  X. Hermeneutyka
  XI. Filozofia ducha
  XII. Filozofia dialogu
  XIII. Personalizm
  XIV. Filozofia chrześcijańska
  XV. Marksizm i neomarksizm
  XVI. Szkoła frankfurcka

 

Paweł Dybel

XVII. Psychoanaliza i filozofia
XVIII. Postmodernizm
XIX. Strukturalizm
XX. Poststrukturalizm

 

Wojciech Sady

XXI. Filozofia analityczna - okres klasyczny

 

Magdalena Środa

XXII. Filozofia feministyczna

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.
Podpis
E-mail
Zadaj pytanie
 • Producenci