• PDM-2. Podręcznik diagnozy psychodynamicznej. Tom 3

Autor opracowanie zbiorowe
Data wydania 2020-04-02
Format 16,8x24
Oprawa Miękka ze skrzydełkami
Stron 624
Wydawca Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Wydanie 1
Seria Psychiatria i psychoterapia
Tłumaczenie Robert Andruszko
89.55
szt. Do przechowalni
Program lojalnościowy dostępny jest tylko dla zalogowanych klientów.
Wysyłka w ciągu 24 - 48 godzin
Cena przesyłki 15
Odbiór osobisty 0
Paczkomaty InPost 15
Kurier DPD 17
Kurier DPD(Pobranie) 19
Dostępność 1 szt.
ISBN 978-83-233-4675-3
EAN 9788323346753

Obowiązkowa pozycja dla wszystkich specjalistów w dziedzinie zdrowia psychicznego

PDM-2. Podręcznik diagnozy psychodynamicznej został opracowany przez klinicystów i badaczy reprezentujących tradycję psychoanalityczną. Przedstawiony w nim model diagnostyczny uwzględnia trzy wymiary funkcjonowania jednostki: wzorce osobowości (oś P), profile funkcjonowania psychicznego (oś M) oraz sposoby doświadczania objawów (oś S). Stworzony z myślą o opracowaniu przypadku i planowaniu terapii, PDM-2 może służyć klinicystom jako ugruntowana empirycznie alternatywa systemów DSM i ICD lub jako ich dopełnienie. Autorzy systematycznie omawiają problemy zdrowia psychicznego w okresie niemowlęctwa, dzieciństwa, adolescencji, dorosłości i starości, biorąc pod uwagę postępy kliniczne, empiryczne i metodologiczne, jakie dokonały się w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Ilustracją omawianych zagadnień są liczne opisy przypadków, w tym pełne profile PDM-2. Ponadto w całej książce przedstawiono szczegółowe porównania PDM-2 z systemami klasyfikacyjnymi DSM-5 i ICD-10-CM.

Trzeci tom PDM-2 skupia się na kwestiach zdrowia psychicznego w okresie dzieciństwa, niemowlęctwa i wczesnego dzieciństwa; omówiono w nim także narzędzia do przeprowadzenia diagnozy według modelu PDM-2 oraz przykłady kliniczne i profile PDM-2 przydatne w opracowaniu przypadku. W części dotyczącej niemowlęctwa i wczesnego dzieciństwa zastosowano odmienne podejście wieloosiowe niż w pozostałych częściach ze względu na wyjątkowe cechy tego stadium życia.

Do organizacji sponsorujących PDM-2 należą m.in.: Międzynarodowe Towarzystwo Psychoanalityczne, Sekcja Psychoanalizy Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego, Amerykańskie Towarzystwo Psychoanalityczne, Międzynarodowe Towarzystwo Psychoanalizy i Psychoterapii Relacyjnej czy Amerykańskie Towarzystwo na rzecz Psychoanalizy Klinicznej.

„PDM-2 dał wreszcie klinicystom »taksonomię ludzi« zamiast »taksonomii zaburzeń«. Chociaż już pierwsze wydanie było monumentalnym osiągnięciem, drugie robi jeszcze większe wrażenie".

Morris N. Eagle, Ph.D., A.B.P.P., instruktor, School of Graduate Psychology, California Lutheran University

„Mistrzowskie dzieło... Redaktorzy pozyskali czołowych przedstawicieli tej dziedziny z różnych stron świata do stworzenia tego ważnego podręcznika".

Miriam Steele, Ph.D., Department of Psychology, The New School for Social Research

Vittorio Lingiardi, M.D. jest profesorem psychologii dynamicznej i byłym dyrektorem programu psychologii klinicznej na Sapienza University of Rome. Jego zainteresowania koncentrują się na zagadnieniach diagnozy i leczenia zaburzeń osobowości, na badaniach nad procesem i skutecznością psychoanalizy czy psychoterapii oraz na problematyce tożsamości płciowej i orientacji seksualnej. Jest autorem wielu prac z tych dziedzin, w tym artykułów publikowanych m.in. w: „The American Journal of Psychiatry", „Contemporary Psychoanalysis", „The International Journal of Psychoanalysis", „Psychoanalytic Dialogues", „Psychoanalytic Psychology", „Psychotherapy", „Psychotherapy Research" oraz „World Psychiatry".

Nancy McWilliams, Ph.D., A.B.P.P. jest profesorem wizytującym w Graduate School of Applied and Professional Psychology na Rutgers University - stanowym uniwersytecie New Jersey; prowadzi też prywatną praktykę we Flemington w New Jersey. Zasiada w komitecie redakcyjnym „Psychoanalytic Psychology" i jest autorką książek poświęconych psychoterapii, w tym podręcznika Opracowanie przypadku w psychoanalizie. Jest honorowym członkiem Amerykańskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego; była stypendystką w Instytucie Eriksona w Austen Riggs Center w Stockbridge w stanie Massachusetts. Laureatka licznych nagród w środowisku psychologicznym, uznana przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne za „wybitnego lidera w dziedzinie psychologii".

ZAWARTOŚĆ TOMÓW

Tom 1

DOROSŁOŚĆ

Zespoły osobowości - oś P

Profil funkcjonowania psychicznego - oś M

Wzorce objawów: doświadczenie subiektywne - oś S

WIEK PODESZŁY

Profil funkcjonowania psychicznego w wieku podeszłym - oś ME

Wzorce i zespoły osobowości w wieku podeszłym - oś PE

Wzorce objawów w wieku podeszłym: doświadczenie subiektywne - oś SE Tom 2

ADOLESCENCJA

Profil funkcjonowania psychicznego w okresie adolescencji - oś MA

Kształtujące się wzorce i zespoły osobowościowe w okresie adolescencji - oś PA

Wzorce objawów w okresie adolescencji: doświadczenie subiektywne - oś SA Tom 3

DZIECIŃSTWO

Profil funkcjonowania psychicznego - oś MC

Wzorce i trudności osobowościowe w okresie dzieciństwa - oś PC

Wzorce objawów w okresie dzieciństwa: doświadczenie subiektywne -oś S.C.

NIEMOWLĘCTWO I WCZESNE DZIECIŃSTWO

Zdrowie psychiczne i zaburzenia rozwojowe w okresie niemowlęctwa i wczesnego dzieciństwa - IEC 0-3

DIAGNOZA I PRZYKŁADY KLINICZNE

Diagnoza oparta na modelu PDM-2

Przykłady kliniczne i profile PDM-2

Karty psychodiagnostyczne (PDC)

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.
Podpis
E-mail
Zadaj pytanie
  • Producenci