-
Przywództwo. Transgresje. Demokracja. Studium interdyscyplinarne
Wysyłka w ciągu | 24 - 48 godzin |
Cena przesyłki | 15 |
Dostępność | 6 szt. |
Kod kreskowy | |
ISBN | 978-83-8175-349-4 |
EAN | 9788381753494 |
PSYCHOLOGIA PRZYWÓDZTWO SPOŁECZEŃSTWO
Książka ma formę studium interdyscyplinarnego z pogranicza nauki i kultury, odwołuje się do wielu różnych dziedzin wiedzy i dyscyplin naukowych (m.in. psychologii i antropologii przywództwa, zarządzania organizacją, psychologii humanistycznej i społecznej, antropologii kultury, antropologii teatru, filmoznawstwa, historii literatury, socjologii, politologii).
Autor podejmuje próbę opisu, wyjaśnienia i analizy trzech kluczowych kategorii: przywództwa, transgresji i demokracji. Zestawienie tych elementów w formie jednej triady ma służyć pokazaniu ich wzajemnego przenikania się i oddziaływania. Przywódcy, dokonując aktów transgresji (destruktywnych lub konstruktywnych), mogą w istotny sposób wpływać na osłabienie bądź wzmocnienie procesów demokratycznych w danym społeczeństwie. Liczne odniesienia do dzieł poetów, pisarzy, twórców filmowych i teatralnych pozwalają lepiej zrozumieć fenomen zmiany kulturowej, która jest wynikiem transgresji twórczych oraz efektem zderzenia się kultury zachowawczej i transgresyjnej.
Jednym z kluczowych zagadnień omawianych w książce jest mit przywództwa, będący groźną pułapką zarówno dla liderów, jak i osób podążających za nimi. Autor przeprowadził pogłębione analizy dotyczące zarówno destruktywnych, jak i konstruktywnych zachowań transgresyjnych liderów. Wśród tych analiz znajdują się przykłady pozytywnych transgresji skierowanych przeciwko rasizmowi oraz tych służących obronie wolności jednostki. Dokonano także opisu i analizy procesu niszczenia demokracji przez populistycznych autokratów. Ważną część publikacji stanowią opisy i analizy oddolnych działań i projektów realizowanych przez młodych liderów, przedsiębiorców i innowatorów z pokolenia Z i Y. To oni zdecydują o tym, czy transgresyjny projekt, jakim jest demokracja, będzie fundamentem dalszych zmian w wymiarze życia jednostkowego, społecznego, kulturowego i gospodarczego. W książce podjęto próbę odpowiedzi na pytania:
·Czy demokracja obroni swoje ideały i zasady?
·Jaki model demokracji zwycięży i czy zostanie zaakceptowany przez ludzi zamieszkujących w Polsce, Europie i na świecie?
·Jakie mogą być konsekwencje wynikające z realnych zagrożeń dla procesów demokratycznych?
·Czy generacja młodych liderów będzie chciała kontynuować projekt demokracji, czy może zdecyduje się na stworzenie całkowicie nowego modelu, który dzięki nowym technologiom i zmianom kulturowym zmieni istotnie jakość naszego życia jednostkowego i społecznego?
Autor nie daje gotowych odpowiedzi, lecz zachęca czytelników do aktywnego włączenia się w proces demokratycznej debaty, mając nadzieję, że książka będzie ważnym głosem w debacie publicznej na temat demokracji i roli przywódców funkcjonujących zarówno w systemach demokratycznych, jak i w krajach, gdzie demokracja jest spychana na margines przez prawicowych populistów.
Dr Włodzimierz Świątek - psycholog biznesu, trener szkoleń, facylitator i coach, wykładowca i ekspert na kierunku Zarządzanie i Przywództwo na Uniwersytecie SWPS oraz wykładowca w programach MBA w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej. Jest współtwórcą projektu rozwojowo-edukacyjno-badawczego Leadership LAB, który funkcjonuje przy Katedrze Zarządzania Uniwersytetu SWPS. W ramach tego projektu prowadzi badania nad przywództwem przy użyciu modelu Acts of Leadership. Od ponad 25 lat wspiera menedżerów i liderów w rozwijaniu i doskonaleniu umiejętności przywódczych. Autor książek Przywództwo w działaniu oraz Maski przywództwa, a także wielu artykułów z zakresu przywództwa i zarządzania. Ma bogate i wszechstronne doświadczenie w realizowaniu projektów szkoleniowych i coachingowych dla liderek i liderów z organizacji biznesowych, społecznych i edukacyjnych. Prowadzi warsztaty rozwojowe dla utalentowanych osób zainteresowanych rozwijaniem swojego potencjału przywódczego. W cyklu warsztatowym Spread the Wings and Fly, będącym częścią projektu Leadership LAB, umożliwia studentom rozwijanie potencjału twórczego i przywódczego. Owocem tych działań są projekty społeczne, edukacyjne, kreatywne, międzykulturowe i technologiczne, które studenci prezentują na dorocznej Gali Finałowej Acts of Leadership Award na Uniwersytecie SWPS.
- Producenci