• Sprawozdawczość jednostek gospodarczych w dobie rozwoju koncepcji ESG

Autor opracowanie zbiorowe
Data wydania 2023-11-22
Format 16,5x23,5
Oprawa Miękka ze skrzydełkami
Stron 282
Wydawca Poltext
Wydanie 1
Brak towaru
77.90
Program lojalnościowy dostępny jest tylko dla zalogowanych klientów.
Wpisz swój e-mail
Wysyłka w ciągu 24 - 48 godzin
Cena przesyłki 12
Odbiór osobisty 0
Paczkomaty InPost 12
Kurier DPD 17
Kurier DPD(Pobranie) 19
Dostępność 0 szt.
ISBN 978-83-8175-568-9
EAN 9788381755689

FINANSE

Nieustannym zmianom otoczenia prawnego i gospodarczego podmiotów prowadzących księgi rachunkowe towarzyszy ewolucja systemu rachunkowości i sprawozdawczości. W ostatnich latach w Polsce ustawy i rozporządzenia dotyczące prowadzeniem działalności gospodarczej, rachunkowości i prawa podatkowego były wielokrotnie zmieniane, co miało związek nie tylko z licznymi modyfikacjami prawa na szczeblu krajowym, ale też z przyjęciem rozwiązań wynikających z dyrektyw unijnych. Na finalny produkt systemu rachunkowości, czyli sprawozdania finansowego, mają także wpływ zmiany zachodzące w gospodarce oraz rosnące potrzeby informacyjne interesariuszy, końcowych odbiorców raportów sporządzanych przez przedsiębiorstwa. Potrzeba otrzymywania szybkiej, wiarygodnej informacji nie tylko dotyczącej sytuacji majątkowo-finansowej i rezultatów działalności gospodarczej osiąganych przez przedsiębiorstwa, ale też kwestii środowiskowych, społecznych i pracowniczych doprowadziła do rozwoju koncepcji CSR, ESG oraz idei raportowania zintegrowanego. Wydaje się więc, że informacje niefinansowe uzupełniające tradycyjne sprawozdanie finansowe na stałe trafiły do systemu sprawozdawczości przedsiębiorstw, a wydana w grudniu 2022 r. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego, rozszerzająca obowiązek ujawniania informacji niefinansowych na kolejne grupy podmiotów doprowadzi do dalszego wzrostu znaczenia raportów społecznej odpowiedzialności biznesu. Z kolei wprowadzenie obligatoryjnej atestacji informacji niefinansowych przy ciągłym zapotrzebowaniu na wiarygodne informacje finansowe, wymagające profesjonalnej weryfikacji postawi nowe wyzwania przed współczesnym audytem.

Autorzy poszczególnych rozdziałów podejmują rozważania teoretyczne i prezentują wyniki badań empirycznych dotyczące aktualnych i ważnych problemów współczesnej sprawozdawczości finansowej i niefinansowej. W kręgu zainteresowań autorów znalazły się m.in.:

•wpływ zmian otoczenia gospodarczego zachodzących w ostatnich latach na finalny produkt systemu rachunkowości;

•zmiany regulacji prawnych i standardów wpływające na sprawozdawczość finansową i niefinansową, a także na pracę niezależnych ekspertów dokonujących atestacji tych sprawozdań;

•wpływ nowoczesnych technologii, cyfryzacji i digitalizacji na rozwój sprawozdawczości;

•rozwój idei społecznej odpowiedzialności biznesu i raportowania zintegrowanego.

Książka jest rezultatem projektu naukowego, w którym uczestniczyli studenci polskich uczelni wyższych - Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza.

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.
Podpis
E-mail
Zadaj pytanie
  • Producenci