Jakie książki wybierać dla 2 latka?

Czytania książek może być bardzo rozwijające, a także dostarczać sporo rozrywki. Warto więc, by zaznajamiać dzieci z książkami od najmłodszych lat. Czytanie rozbudza ich wyobraźnię, koncentrację oraz poprawia pamięć i stymuluje rozwój mowy. Podczas czytania wytwarza się również więź emocjonalna, między czytającym opiekunem a słuchającym dzieckiem. Istnieje także wiele innych korzyści przemawiających za tym, że warto zaznajamiać dzieci z książkami. Jednak wybierając pozycje dla swojej pociechy, warto stawiać na te dostosowane do jej wieku.

Dzisiaj skupimy się na książkach dla 2 latka. W takim wieku, dziecko zaczyna mówić lub już mówi dość sprawnie, a także pojawiają się  pierwsze oznaki buntu i pokazywania swojego charakteru. Między innymi, właśnie dlatego warto sięgać po książki, które mają krótkie dialogi i tematy, które go zainteresują. Również takie, które poruszają sytuacje dziejące się obecnie w jego otoczeniu.

 

Bohater książki autorytetem maluszka

Kolekcji książek dla 2 latków jest całkiem sporo. Niektóre z nich są mniej popularne, inne są znane większości rodziców w całej Polsce. Wybierając dla dziecka książki z konkretnych serii, maluch przyzwyczaja się do głównych bohaterów opowiadań i może z ciekawością śledzić ich codzienne zmagania. Często postacie z takich książeczek borykają się z problemami, które ma nasz dwulatek i mogą pomóc mu zrozumieć niektóre kwestie. Bohaterowie książek mogą zachęcić dziecko do częstszego mówienia, sprzątania, a także do zrozumienia pewnych sytuacji. Mogą na przykład przygotować go na to, że wkrótce na świecie pojawi się rodzeństwo lub przedstawić jak należy zachowywać się w pociągu, samolocie czy innych miejscach publicznych. Nasz maluch będzie miał w pamięci, jak reagowała w danej sytuacji jego ulubiona postać i być może będzie chciał zachowywać się podobnie jak ona.

 

Konkretne pozycje

Biorąc pod uwagę, jakie książki dla 2 latka wybierają rodzice, możemy zauważyć, że niektóre pozycje szczególnie cieszą się dużą popularnością. Z pewnością bardzo lubiane są książki z serii Pucio, Kicia Kocia, a także Tupcio Chrupcio. Zawartość tych książeczek porusza wiele ważnych kwestii, które pomogą dziecku zrozumieć otaczający go świat. Warto również sięgnąć po książki interaktywne Tulleta, które nie służą tylko do czytania, ale również do zabawy i rozwiązywania ciekawych zadań dostosowanych do wieku dziecka. Z pewnością, któraś z tych propozycji jest już znana waszej rodzinie, a jeśli nie, to koniecznie warto się z nimi zapoznać.