Skuteczne zachęcenie do przeczytania książki - rady dla rodziców

Aktualnie poziom czytelnictwa spada według wszelkich statystyk. Nie ma co ukrywać, że najmłodsi są skutecznie zniechęcani do książek bardzo długą listą lektur oraz nadmiarem obowiązków. Na spokojne czytanie brakuje po prostu czasu oraz często energii. Wymaga się od nich dużo. Warto jednak odpowiednio zachęcać do czytania, ponieważ jest to bardzo ważna czynność, która niesie za sobą bardzo wiele korzyści. Jak zatem powinno wyglądać skuteczne zachęcenie do przeczytania książki?

 

Dobór odpowiedniej książki

Najważniejszą rzeczą w zachęcaniu do przeczytania książki, jest jej odpowiedni wybór. Każdy ma swój gust i inne rzeczy mu się podobają. Warto wcześniej porozmawiać o zainteresowaniach, poznać swoje dziecko bardziej. Dzięki temu będziemy wiedzieć, jaka tematyka książek prawdopodobnie mu się spodoba. Kolejną rzeczą, która ma bezpośredni związek z łatwością czytania, jest typografia książki, a więc odpowiednia konstrukcja tekstu. Małe litery mogą męczyć niewyćwiczony wzrok. Ilustracje również są bardzo pożądanym elementem, ponieważ urozmaicają tekst, a oczy skupione na obrazie mogą chwilę odpocząć. Nie zniechęcajcie się. Jeżeli pierwsza wybrana książka nie spodoba się Waszemu dziecku, to może następna już tak. Warto eksperymentować i poszukiwać odpowiedniej literatury.

 

Rozmowa i przykład

Warto zaznaczyć, że dzieci są doskonałymi obserwatorami. Jeżeli będą widzieć, że w domu czytelnictwo jest naturalną czynnością, a rodzice czerpią z niego przyjemność, z pewnością o wiele chętniej sięgnie samo po książkę. Warto również na temat korzyści płynących z czytania często rozmawiać. Argumentów, którymi można przekonywać do tego, jest bardzo wiele. Przede wszystkim można się powoływać na wartościową umiejętność czytania ze zrozumieniem. To umiejętność, której brakuje ogromnej liczbie osób w dzisiejszych czasach. Innym jest łatwiejsze przyswajanie zasad ortografii oraz interpunkcji, rozwój wyobraźni i kreatywnego myślenia. Za tym wszystkie idzie o wiele szybsza nauka i łatwiejsze znalezienie pracy w przyszłości. Zachęcenie do czytania książek może być procesem długotrwałym, ale warto poświęcić temu uwagę. Możecie również na początek czytać książki razem na głos, zmieniając się. Z pewnością posłuży to zacieśnianiu więzów rodzinnych.