SZUKAJĄC MINERAŁÓW I SKAMIENIAŁOŚCI: STEPY I...
Wystaw opinię o produkcie
Kod produktu: 9788367427814
Zapytaj o produkt
Administratorem danych osobowych jest Foto Art Jarosław Gotowała. Przetwarzamy je w celu przesłania odpowiedzi na zapytanie. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności.
Udostępnianie karty produktu
Opis
W 18. książeczce z cyklu „Nauka dla Ciekawych” autor Marek Łodziński zabiera nas na wyprawę w poszukiwaniu mineralogicznych skarbów środkowego Kazachstanu.
Razem z nim przemierzymy stepy i bezdroża tego bardzo ciekawego, a jednocześnie tak trudnego, wręcz nieprzyjaznego, mało zbadanego i ogromnego obszaru. Zajrzymy do szurfów oraz starych sztolni, poeksplorujemy złoża i wychodnie żył, pospacerujemy hałdami kopalni (także tych nieczynnych), przejdziemy się plażami malowniczych jezior, poznamy zakątki masywów Kent, Kuu i Bektauata, a także zboczymy na tereny byłego poligonu radzieckiego. A wszystko po to, by znaleźć wymarzone minerały, które znajdują się tu w obfitości, a z których warto wymienić choćby dioptazy, turkusy, opale mszyste i prazowe, kryształy, ametysty, malachity i szmaragdy.
Niezwykłe znaleziska zrekompensują trudy podróży w palącym słońcu, w czasie której poruszamy się off road „pancernym” uazem, z rzadka tylko odwiedzając miasta (Karagajły, Karagandę czy Saryszagan), śpimy w namiotach, myjemy wodą wypełniającą granitowe nisze, żywimy m.in. złowionymi w jeziorach rybami i unikamy spotkania z kryjącymi się pod kamieniami skorpionami.
Poznamy ciekawych przewodników i ich sposoby na przetrwanie w trudnym terenie, malownicze, choć surowe tereny, a przede wszystkim survival w czystej, choć tak naprawdę – brudnej postaci. A gdy już skarby znajdziemy, autor pomoże nam rozpoznać – co znaleźliśmy, czy warto konkrecje rozbijać, ryzykując uszkodzenie, czy może lepiej cały okaz przewieźć w cywilizowane miejsce i rozciąć piłą diamentową. Nowicjuszom przybliży sztukę kolekcjonowania, podpowie, gdzie – także w Polsce – „skarbów” szukać (i jak szukać, żeby je znaleźć), jak je odspajać od skały (czy kilofem, czy młotkiem), jak traktować w czasie transportu, w końcu – jak tworzyć etykiety z opisem naszych eksponatów. Bardziej zaawansowanym poda chemiczne wzory, barwy i nazwiska odkrywców minerałów (tu świetnie sprawdzi się opracowany na potrzeby książeczki słowniczek).
A na koniec zaprosi na pokaz fantastycznych zdjęć z ekspedycji, ujętych w formie dokumentalnej prezentacji umieszczonej w chmurze.
To jak? Gotowi na wyprawę?
| AUTOR | MAREK ŁODZIŃSKI |
| TYTUŁ | SZUKAJĄC MINERAŁÓW I SKAMIENIAŁOŚCI: STEPY I BEZDROŻA KAZACHSTANU |
| WYDAWCA | AGH |
| ROK WYDANIA | 2025-07-21 |
| FORMAT | 145 X 205 MM |
| OPRAWA | MIĘKKA |
| ILOŚĆ STRON | 108 |
| EAN | 9788367427814 |
Opinie
Jeśli dodałeś/-aś recenzję, a nie pojawiłą się na liście, być może oczekuje na moderację.